top of page
Szukaj
  • Bartłomiej Dmitruk

Depozytowa skrytka firmowa – dlaczego warto ją wynająć?

Zaktualizowano: 19 kwi 2021

Przedsiębiorcy zmagają się na co dzień z wieloma przeciwnościami losu i ryzyko biznesowe nie jest im obce. Świadomość ponoszonego ryzyka jest coraz większa a zapewnienie bezpieczeństwa staje się coraz większym priorytetem. Dlatego depozytowa skrytka firmowa może nam pomóc, aby zapewnić bezpieczeństwo w pewnych aspektach działania przedsiębiorstwa. 


Tajemnica przedsiębiorstwa


Jednym z elementów wartych zabezpieczenia jest tajemnica przedsiębiorstwa, czyli dane i informacje, które stanowią o przewadze konkurencyjnej danej firmy i często są jednym z głównych czynników sukcesu.


Na tajemnicę przedsiębiorstwa składają się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności (art. 11 ust. 2 UZNK). Jest to aktualna definicja, wprowadzona ustawą z dnia 5 lipca  2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, implementującą Dyrektywę UE dotyczącą tajemnicy przedsiębiorstwa.


Co to w praktyce oznacza? Często na tajemnicę przedsiębiorstwa składa się wiedza, czyli tzw. know-how, często jest to technologia lub receptura a często są to wypracowane przez lata relacje z kontrahentami wraz ze sposobem ofertowania, danymi sprzedażowymi, cenami czy marżami. Może to być również kod źródłowy oprogramowania lub napisanej gry, strategiczna umowa podpisana przez właścicieli czy też kontrakt wygrany z nowym kontrahentem. Tego typu informacje powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone i dostępne tylko dla osób uprawnionych i odpowiednio autoryzowanych. 


Kopie bezpieczeństwa


Utrata danych to cały czas bardzo gorący temat. Utracone dane służbowe czy też prywatne to często bolesne doświadczenie i wielokrotnie sytuacja nieodwracalna.Cyberataki, kradzieże, zalania, pożary, awarie – istnieje sporo scenariuszy na utratę ważnych danych. Niestety, człowiek jest odpowiedzialny za około 25% wszystkich takich przypadków. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest regularne tworzenie (i sprawdzanie) kopii zapasowych. Przygotowanie dobrej strategii backupowej to bardzo rozsądny krok, jednak kluczowe jest jej skuteczne wdrożenie.


Reguła 3-2-1 dotycząca tworzenia kopii zapasowych jest metodą pozwalającą na zapewnienie swoim danym realnego bezpieczeństwa (nie takiego, które dobrze będzie wyglądało jedynie na papierze). Ta prosta i uniwersalna reguła mówi o tym, ile kopii zapasowych należy wykonać i gdzie je przechowywać. Zatem:

  • zawsze miej trzy backupy,

  • używaj dwóch różnych technologii przechowywania danych (chmura, pendrive, zewnętrzny dysk twardy, taśma itp.),

  • jeden backup przechowuj zawsze poza domem lub firmą.Dane osobowe, dane medyczne, kody źródłowe, informacje wrażliwe, to tylko niektóre dane biznesowe, które warto przechowywać w postaci kopii bezpieczeństwa poza firmą. Zdjęcia rodzinne, kopie komputerów, kontakty, to niektóre dane prywatne, których utrata zawsze jest szczególnie bolesna.


Szczegółowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa informacji, w tym tworzenia i przechowywania kopii bezpieczeństwa reguluje m.in. norma ISO/IEC 27001 – norma międzynarodowa standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji. Dodatkowe regulacje w tym zakresie zostały opracowane w ramach europejskich i krajowych przepisów dotyczących RODO.Kluczowe dokumenty


Każda firma posiada umowy, oświadczenia woli i kluczowe dokumenty, których nie przekaże do archiwum i nie powierzy osobom trzecim. Są to dokumenty przeznaczone często dla wąskiego grona osób – właścicieli, zarządu czy też rady nadzorczej. Takie dokumenty powinny być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w bezpieczny, monitorowany sposób, z dostępem wyłącznie dla autoryzowanych osób.


Sejf w firmieObecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem w firmach, kancelariach prawnych czy kancelariach notarialnych jest sejf firmowy. Oczywiście jest to rozwiązanie dające pewien poziom bezpieczeństwa i odpowiednie zabezpieczenie. Często jednak jest to rozwiązanie niepełne, wymagające szeregu kompromisów:

  • dostęp do sejfu ma zazwyczaj jedna osoba lub szereg osób posiadające dostęp do kluczy. Klucze są o tyle problematyczne, że można je zgubić lub przekazać w niepowołane ręce;

  • w przypadku dodatkowych zabezpieczeń typu kody numeryczne, często kody te są zapominane lub gubione;

  •  wielokrotnie słyszeliśmy, że doszło do zgubienia kluczy lub kodów, przez co próba otwarcia sejfu kończyła się wezwaniem specjalistów, którzy musieli dokonać mechanicznego otwarcia uszkadzającego trwale sejf;

  • sejfy w firmach są zazwyczaj nieubezpieczone lub obejmuje je polisa majątkowa danego biura/obiektu. Nie jest to ubezpieczenie dedykowane;

  • dostęp do sejfu najczęściej nie jest monitorowany – nie ma pewności, kto i kiedy otwierał sejf, i jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku, jeśli dostęp do niego ma kilka osób.To tylko niektóre przypadki i uwagi, które słyszymy od naszych klientów firmowych. Warto je wziąć pod uwagę przy rozważaniu właściwego zabezpieczenia tajemnicy przedsiębiorstwa, kopii bezpieczeństwa czy innych ważnych dokumentów lub przedmiotów firmowych.Świadczymy profesjonalne usługi przechowywania mienia w skrytkach depozytowych, w certyfikowanych obiektach skarbcowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.


Comments


bottom of page