top of page
Szukaj
  • Bartłomiej Dmitruk

Dlaczego nie warto przechowywać cennych rzeczy w mieszkaniu czy w domu, nawet w sejfie…

Każdy z nas ma jakieś drogocenne przedmioty. Dla niektórych jest to biżuteria, dla niektórych dokumenty, dla niektórych oszczędności, a dla niektórych po prostu pamiątki rodzinne. Trzymamy je zazwyczaj w domu lub w mieszkaniu i często chowamy je w oczywistych dla złodziei miejscach – w materacach, w pojemnikach kuchennych, w koszach na brudną bieliznę czy też między książkami. Część z nas ma kupione sejfy - mniejsze lub większe, lżejsze lub cięższe, zamykane na klucze lub szyfr. Najbardziej przezorni mają poukrywane sejfy z ograniczonym dostępem tylko dla wtajemniczonych członków rodziny.
Włamania i kradzieże towarzyszą nam od setek lat. Zmieniają się metody, coraz częściej włamaniom towarzyszą zaawansowane technologie, ale efekty są niezmienne. Wciąż istnieje grupa ludzi, która chce się nielegalnie i szybko wzbogacić kosztem innych. I wciąż nowe osoby lub rodziny są okradane. Muszą pogodzić się z tym, że obce osoby były w ich domu lub mieszkaniu, często podczas obecności całej rodziny, często szantażowane lub uśpione przez złodziei gazem czy też w najlepszym wypadku ratujące się w ostatniej chwili dzięki interwencji odważnego członka rodziny lub wezwanej ochrony.


Jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo?


Warto zabezpieczyć się na wypadek takich zdarzeń. Jedną z form zabezpieczenia jest ubezpieczenie mienia na wypadek kradzieży. Polisę taką można nabyć u praktycznie wszystkich ubezpieczycieli, a jej cena jest uzależniona od tego, co chcemy ubezpieczyć i na jaką wartość. Niestety polisa nie ubezpieczy nigdy wartości sentymentalnej, co często dotyczy pamiątek rodzinnych, biżuterii przekazywanej z pokolenia na pokolenie, czy np. dysków ze zdjęciami rodzinnymi robionymi i archiwizowanymi pieczołowicie przez lata.


Dodatkową formą zabezpieczenia może być sejf zamontowany w domu lub mieszkaniu. Obecnie na rynku dostępne są bardzo różnorodne sejfy w różnych klasach bezpieczeństwa i z różnymi zabezpieczeniami. Wysokiej klasy sejf jest na pewno bardzo dobrą formą zabezpieczenia wartościowych przedmiotów, szczególnie jeśli podczas włamania nie ma nas w domu. Należy zwrócić uwagę na dwa ryzyka, które wiążą się z posiadaniem sejfu w domu lub mieszkaniu.

Pierwsze to fakt, że zdarzają się coraz częściej przypadki wywiezienia całego sejfu z domu podczas kradzieży. Złodzieje nie krępują się podczas włamań i jeśli warunki są sprzyjające, potrafią wyrwać nawet duży sejf z budynku i wywieźć w miejsce, w którym będą mogli go otworzyć. Do jednego z takich incydentów doszło np. w Lublinie, gdzie złodzieje dosłownie wyrwali sejf z budynku pomimo zabezpieczeń i monitoringu:


Drugie ryzyko jest dużo bardziej niebezpieczne z naszego osobistego punktu widzenia. W przypadku włamania i próby okradzenia sejfu w naszej obecności, jesteśmy narażeni na szantaż i groźby dotyczące otwarcia sejfu. Jeśli jesteśmy podczas takiego incydentu z rodziną, nikt z nas nie zaryzykuje odmowy otwarcia sejfu i narażenia na szwank swoich najbliższych lub siebie. Do takich incydentów dochodzi coraz częściej. Ostatni nagłośniony przypadek dotyczy znanego piłkarza AS Romy - Chrisa Smallinga. Złodzieje wtargnęli do mieszkania piłkarza i na oczach jego żony i dziecka kazali otworzyć sejf i oddać kosztowności: https://sport.radiozet.pl/Pilka-nozna/Serie-A/Chris-Smalling-okradziony.-Zlodzieje-weszli-w-obecnosci-zony-i-dziecka


Statystyki policyjne – liczby nie kłamią


Przeanalizowaliśmy statystyki policyjne dotyczące włamań i kradzieży na terenie Warszawy i okolicznych gmin, które są dostępne publicznie na stronach Komendy Stołecznej Policji. Wnioski jakie płyną są jednoznaczne. Na terenie Warszawy i okolic dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy włamań.


Szczególnie narażone na włamania są gminy południowo-zachodnie. Liczba przestępstw rozkłada się jednak w miarę regularnie na mapie Stolicy. Pozytywnym wyjątkiem jest Śródmieście, gdzie znajduje się dużo budynków biurowych, lokali usługowych oraz mieszkań przeznaczonych na działalność gospodarczą lub biuro, które są mniej narażone na włamania.


Przeanalizowaliśmy dokładniej włamania i kradzieże w 2019 i w 2020 roku. Oba rodzaje przestępstw charakteryzują się dużą sezonowością w Warszawie i okolicznych gminach. Najbardziej niebezpieczne są III i IV kwartały roku.


Trzeci kwartał roku to efekt głównie wakacji, podczas których jest znacznie więcej włamań i kradzieży. Czwarty kwartał to efekt krótszego dnia oraz świąt - znacznie częściej do włamań i kradzieży dochodzi pod osłoną nocy i w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


Liczba włamań i kradzieży jest porównywalna w 2019 i 2020 roku, chociaż statystyki te są bardzo obniżone w 2020 roku ze względu na pandemię. Ze względu na COVID-19 przestępczość w 2020 roku generalnie spadła. Większość z nas siedziała w domach i mieszkaniach, ze względu na narzucone obostrzenia w całej Polsce. Rok 2021 będzie zapewne dużo bardziej reprezentatywny - liczba przestępstw będzie raczej wyższa niż w 2020, ze względu na relatywny powrót do normalności i mniejsze ryzyko lock-downów związanych z COVID19.


Skrytka sejfowa – komfort i ponadprzeciętne bezpieczeństwo


Odpowiedzią na powyższe ryzyka może być, a nawet być powinna skrytka sejfowa w profesjonalnym skarbcu. Skrytki sejfowe cieszą się bardzo dużą popularnością w Europie Zachodniej, gdzie, szczególnie w krajach DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii, każda rodzina ma średnio przynajmniej jedną skrytkę depozytową. Często taka skrytka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i deponowane są w niej m.in. oszczędności, pamiątki i ważne dokumenty.


Skarbce i skrytki depozytowe Safebox24 są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynkowe i rosnącą świadomość Klientów w Polsce. Skrytka depozytowa w skarbcach Safebox24 eliminuje większość ryzyk opisanych powyżej. Skarbce Safebox24 jako jedne z nielicznych w Polsce gwarantują ponadprzeciętne, certyfikowane bezpieczeństwo, stały dostęp do skrytki depozytowej oraz unikalne ubezpieczenie. Obiekty Safebox24 gwarantują również unikalną dyskrecję i poufność.


O nas


W 2019 roku Safebox24, jako pierwszy operator w Warszawie, wybudował od podstaw przy ul. Koszykowej 49A nowoczesny, bezpieczny, certyfikowany skarbiec z dostępem 24/7. Skarbiec został przygotowany w sposób umożliwiający samodzielne wejście i zdeponowanie wartości w skrytce depozytowej po podpisaniu umowy. Skarbiec oraz każda skrytka depozytowa są ubezpieczone. Każdy właściciel wynajętej skrytki może wybrać indywidualny limit ubezpieczenia od wszelkich ryzyk. Dostęp do skarbca i skrytki depozytowej jest w oparciu o biometrię dłoni (Touch ID) i twarzy (Face ID). Jest to duże ułatwienie w porównaniu do tradycyjnych kluczy czy kart dostępu, które można zgubić lub ukraść.


W 2020 roku Safebox24 wybudował kolejny obiekt w centrum Krakowa, przy ul. Świętego Sebastiana 16, który będzie otwarty już 1 września tego roku. Będzie to najbardziej nowoczesny, automatyczny obiekt skarbcowo-depozytowy w Polsce. Do końca roku planujemy otwarcie kolejnego automatycznego obiektu skarbcowo-depozytowego w centrum Łodzi. Docelowo Safebox24 planuje otwarcie kilkunastu automatycznych obiektów skarbcowo-depozytowych na terenie Polski.

1 komentarz


Alfie Solomons
Alfie Solomons
01 gru 2022

Istnieje wiele powodów, dla których możesz jak namierzyć czyjś telefon. Być może jesteś rodzicem, który stara się mieć oko na swoje dzieci, lub jesteś właścicielem firmy, który chce mieć pewność, że Twoi pracownicy wywiązują się z powierzonych im zadań. Bez względu na powód, istnieje wiele sposobów śledzenia lokalizacji telefonu. Jednym z najprostszych sposobów śledzenia lokalizacji telefonu jest użycie aplikacji śledzącej. Dostępnych jest wiele takich aplikacji, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, i wszystkie działają w nieco inny sposób. Niektórzy używają GPS do śledzenia lokalizacji telefonu, podczas gdy inni używają danych z wieży telefonii komórkowej.

Polub
bottom of page