top of page
Szukaj
  • Bartłomiej Dmitruk

Jak zabezpieczyć swoje kryptowaluty? - krypto portfel w skrytce depozytowej Safebox24

Zaktualizowano: 30 paź 2022

Kryptowaluty stały się popularną i bardzo dostępną klasą aktywów. Zainwestować w nie może praktycznie każdy, a historie milionerów, którzy wyrośli na kryptowalutach podgrzewają nastroje wokół nowych projektów kryptowalutowych, NFT czy metaverse. Pomimo ogromnej zmienności i nieprzewidywalności tego relatywnie nowego rynku, liczba inwestorów krypto zwiększa się z roku na rok, a obroty na giełdach kryptowalutowych biją kolejne rekordy pozostawiając w tyle rynki regulowane.O tym czy warto inwestować w kryptowaluty nie będziemy pisać – tego typu decyzje zostawiamy Wam. Jeśli jednak podjęliście decyzję o inwestycji na rynku krypto, warto we właściwy sposób zabezpieczyć swój portfel. Znawcy rynku wiedzą, że kryptowaluty mogą być przechowywane w dwóch rodzajach portfeli - tzw. hot wallet (gorący portfel) i cold wallet (zimny portfel).


Główna różnica polega na tym, że gorące portfele łączą się z Internetem, podczas gdy zimne portfele pozostają offline. Dzięki temu gorące portfele są wygodniejsze w użyciu, ale nie tak bezpieczne. Ryzyko włamania się na zimny portfel jest znacznie mniejsze niż w przypadku gorącego portfela.


Kolejną różnicą jest cena. Większość gorących portfeli jest bezpłatna. Portfele zimne zazwyczaj kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z tego powodu inwestorzy kryptowalut często zastanawiają się, w jakim momencie bezpieczeństwo zimnego portfela sprawia, że jest on wart swojej ceny.


Co sprawia, że zimny portfel jest najlepszą opcją zabezpieczenia kryptowaluty?


Kupując krypto, masz kilka różnych opcji przechowywania:


· Przechowuj go wszędzie tam, gdzie go kupiłeś. Niektóre z najlepszych giełd kryptowalut przechowują monety we własnych zimych portfelach dla bezpieczeństwa. Jednak nadal nie jest to zalecane. Giełda technicznie będzie miała kontrolę nad twoim krypto, a także istnieje ryzyko włamania się na twoje konto.

· Przenieś go do niezależnego gorącego portfela, czyli cyfrowego portfela w Internecie, komputerze lub smartfonie.

· Przenieś go do zimnego portfela, czyli dowolnego rodzaju pamięci masowej, która nie jest podłączona do Internetu. Najpopularniejszymi rodzajami zimnych portfeli są portfele sprzętowe (urządzenia przeznaczone do przechowywania kryptowalut).


Zarówno gorące, jak i zimne portfele przechowują twoje klucze prywatne, które dają ci dostęp do twojego krypto. Jeśli ktoś inny zdobędzie Twoje klucze prywatne, może ukraść Twoje krypto.


Chociaż wiele osób korzysta z gorących portfeli bez problemu, wiąże się to z ryzykiem. Firma stojąca za gorącym portfelem przechowuje Twoje klucze prywatne na swoich serwerach internetowych. Jeśli zostanie zhakowany, Twoje klucze prywatne mogą być zagrożone. Istnieje również możliwość zainfekowania urządzenia, na którym znajduje się Twój gorący portfel, złośliwym oprogramowaniem.


Zimny portfel eliminuje to ryzyko. Twoje klucze prywatne są przechowywane w portfelu offline. Nawet po podłączeniu portfela sprzętowego do komputera Twoje klucze prywatne nigdy nie mają kontaktu z komputerem. Możesz podłączyć zimny portfel do komputera zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem bez narażania swojego krypto na ryzyko.


Kiedy należy używać zimnego portfela?


Ogólną zasadą jest to, że powinieneś używać zimnego portfela, gdy masz więcej kryptowalut, niż byś mógł stracić. W przypadku niewielkich ilości kryptowalut zimny portfel nie jest konieczny. Nie ma sensu płacić kilkaset złotych za ochronę krypto, które jest warte kilkaset złotych.


Biorąc pod uwagę przedział cenowy dla zimnych portfeli, możesz rozważyć zakup, gdy masz więcej kryptowalut. Zimny portfel to również dobry pomysł, jeśli planujesz regularnie inwestować pieniądze w krypto. Tolerancja na ryzyko u każdego jest inna i nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Ale biorąc pod uwagę, jak bardzo mogą wzrosnąć ceny kryptowalut, dobrze jest zachować ostrożność. Jednorazowy zakup portfela za kilkaset złotych to niewiele, biorąc pod uwagę, jak cenne może być krypto.


Przed zakupem zimnego portfela poświęć trochę czasu na zakupy i czytanie recenzji. Każdy zimny portfel ma inny wygląd i funkcje. Rodzaje kryptowalut, które możesz przechowywać, zależą również od wybranego portfela. Porównaj swoje opcje, aby znaleźć zimny portfel, który Ci odpowiada.


Prywatne klucze użytkownika – twój kod do zimnego portfela


Kiedy kupujesz kryptowalutę, otrzymujesz dwa klucze: klucz publiczny, który działa jak adres e-mail (co oznacza, że możesz bezpiecznie podawać go innym – dzięki temu będziesz w stanie wysyłać i otrzymywać środki), oraz klucz prywatny, który jest zazwyczaj ciągiem liter i cyfr (i którego nie należy nikomu podawać). Klucz prywatny można traktować jak hasło otwierające wirtualny sejf z Twoimi pieniędzmi. Dopóki tylko Ty masz dostęp do swojego klucza prywatnego, Twoje środki są bezpieczne i mogą być zarządzane z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.

System kluczy publicznych i prywatnych to jedna z innowacji kryptograficznych umożliwiająca istnienie pieniędzy cyfrowych oraz gwarantująca ich bezpieczeństwo:


· Kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza, że żaden bank ani żadna inna instytucja nie przechowuje Twoich cyfrowych pieniędzy. Zamiast tego Twoje kryptowaluty są rozproszone w sieci komputerów za pośrednictwem technologii zwanej łańcuchem bloków (ang.blockchain). Jedną z cech łańcuchów bloków kryptowalut jest ich otwartość: wszystkie klucze publiczne i informacje o transakcjach są dostępne dla każdego.

· Za sprawą skomplikowanej matematyki klucz publiczny jest generowany przez klucz prywatny, wskutek czego są one ze sobą sparowane. Dokonując transakcji za pomocą klucza publicznego, potwierdzasz swoją tożsamość kluczem prywatnym.


· Wszystko jest jednocześnie jawne i anonimowe – nie musisz podawać nazwiska, adresu ani żadnych innych informacji, aby korzystać z kryptowalut.

· Pomimo że każdy może zobaczyć, kiedy bitcoin jest kupowany, sprzedawany lub używany, tylko posiadacz klucza prywatnego może realizować i widzieć swoje transakcje.


Gdzie należy przechowywać klucze prywatne?


Jak w przypadku każdego hasła, bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa kluczom prywatnym. Dwa główne sposoby na ich ochronę to:

· Przechowywanie ich online w gorącym portfelu kryptowalutowym. W tym przypadku warto wybrać portfel niezależny od giełdy, oferowany przez firmę z dużym doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa i funkcji takich jak np. uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA).

· Przechowywanie ich offline w bezpiecznym miejscu – w tym przypadku klucz prywatny w postaci kodu przechowujemy w formie i miejscu zapewniającym odpowiednie bezpieczeństwo fizyczne.


Depozyt portfela kryptowalutowego lub kluczy prywatnych w skarbcu Safebox24


Jeśli zdecydujesz się na zimny portfel, warto zarówno portfel jak i klucz prywatny zdeponować w miejscu takim jak skrytka depozytowa w certyfikowanym skarbcu. Rozwiązanie oferowane przez Safebox24 to komfort bezpieczeństwa, ale też dostępu 24/7.

W przypadku kryptowalut w skrytce depozytowej możesz zdeponować m.in.:

- loginy i hasła do swoich gorących portfeli kryptowalutowych;

- zimne portfele kryptowalutowe;

- prywatne klucze w postaci kodu dostępu do zimnych portfeli kryptowalutowych.


Ważne jest, abyś miał nielimitowany dostęp do swojej skrytki depozytowej. Skarbce Safebox24 są dostępne dla Klientów 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Dostęp do skarbca i skrytki depozytowej nadawany jest po podpisaniu umowy w postaci kluczy biometrycznych – skanu twarzy (face ID) i odcisków palców (touch ID). Od tego momentu użytkownicy Safebox24 mają nielimitowany, dyskretny i samodzielny dostęp do skarbca i skrytki depozytowej.


Każda skrytka depozytowa Safebox24 jest ubezpieczona. Możesz wybrać limit ubezpieczenia i ubezpieczyć skrytkę depozytową, bez ujawniania zawartości, nawet do 500 tys. EUR. Nie musisz nikomu ujawniać, co przechowujesz w swojej skrytce depozytowej.


O nas

Safebox24 to niezależny operator depozytowo-skarbcowy. W 2019 roku Safebox24, jako pierwszy operator w Warszawie, wybudował od podstaw nowoczesny, bezpieczny, certyfikowany skarbiec z dostępem 24/7. W 2020 roku Safebox24 wybudował kolejny obiekt w centrum Krakowa - najbardziej nowoczesny, automatyczny obiekt skarbcowo-depozytowy w Polsce z dostępem 24/7. Docelowo Safebox24 planuje otwarcie kilkunastu obiektów skarbcowo-depozytowych na terenie Polski.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page