top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJoanna Dmitruk

Zabezpiecz swoje mienie na wakacje - skrytka depozytowa Safebox24

Zaktualizowano: 7 czeZłodzieje urlopów nie mają

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi wzmożony czas włamań do mieszkań i domów pod naszą nieobecność. Kradzieże i włamania stają się plagą w okresach urlopowych. Ostatnie lata w dużych miastach w Polsce pokazują powrót włamań rabunkowych, kradzieże aut oraz rzeczy wartościowych przechowywanych w domu. Często dzieje się tak pomimo posiadanych w domu sejfów, uruchomionych systemów alarmowych, monitoringu i ochrony, a także wzmożonych działań policji.


Co warto zabezpieczyć?

W czasie wakacji, podczas naszej nieobecności w domu lub mieszkaniu, warto właściwie zabezpieczyć rzeczy ważne i wartościowe. Często są to pamiątki rodzinne, dzieła sztuki, biżuteria i zegarki, kopie bezpieczeństwa ze zdjęciami rodzinnymi, dokumenty lub oszczędności. Część z tych rzeczy ma wartość sentymentalną (np. zdjęcia rodzinne czy biżuteria po babci), część byłaby trudna do odzyskania (akty notarialne, dokumenty własności, umowy ) a część ma realną wartość, którą warto chronić.


Skrytka depozytowa Safebox24 - bezpieczniej niż w domu

Skrytka depozytowa kojarzona w Polsce była do tej pory jako skrytka bankowa. Skrytki bankowe oferowane były przez banki swoim klientom do przechowywania wartościowych przedmiotów. Obecnie skrytka bankowa jest coraz większą rzadkością - nawet banki państwowe jak PKO BP czy PEKAO SA sukcesywnie ograniczają świadczenie tej usługi. Skrytki na całym świecie przechodzą w ręce prywatnych operatorów skarbcowo-depozytowych i ten trend zaczyna być widoczny w Polsce. W krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Austria czy Szwajcaria skarbce prywatne funkcjonują od wielu lat i cieszą się ogromną popularnością. Najwięksi operatorzy oferują skrytki depozytowe w nowoczesnych, certyfikowanych skarbcach wraz z indywidualną polisą ubezpieczeniową i zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa oraz identyfikacji użytkownika. Dostęp do skrytek jest coraz częściej 24/7 lub w godzinach bardziej przyjaznych klientom niż w banku. Do tego wszystkiego dochodzą też różne rozmiary skrytek, skrytki mieszczące dokumenty formatu A4, skrytki dostosowane do przechowywania broni czy też kopii bezpieczeństwa.


Prywatny skarbiec - na co zwrócić uwagę?

Prywatne skarbce i skrytki depozytowe to nieunikniona alternatywa dla skarbców i skrytek bankowych, które znikają wraz z dużymi oddziałami bankowymi. Przy wyborze skrytki warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które zwiększają bezpieczeństwo naszych oszczędności. Przy wyborze operatora skarbcowo-depozytowego warto sprawdzić czy posiada on niezbędne pozwolenia i kwalifikacje. Należy pamiętać, że działalność związana z udostępnianiem skrytek depozytowych jest pod szczególnym nadzorem Ministerstwa Finansów i Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Warto więc sprawdzić czy podmiot oferujący skrytki jest tzw. podmiotem obowiązanym i czy jego działalność została właściwie zgłoszona.


Kolejnym aspektem jest sam skarbiec. Takie pomieszczenie powinno posiadać niezbędne certyfikacje, w szczególności certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej działający w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz lub certyfikaty unijnych jednostek np. ECBS. Każdy skarbiec w Polsce powinien mieć ważny certyfikat bezpieczeństwa i nadaną odpowiednią klasę, która ma wpływ na bezpieczeństwo skrytki oraz na jej ubezpieczenie. Wiele obiektów skarbcowych w Polsce zostało wybudowanych w latach 90-tych i część z nich nie posiada ważnej certyfikacji. Warto więc sprawdzić czy skrytki są przechowywane w pomieszczeniu skarbcowym i czy skarbiec ten posiada ważną certyfikację.


Niezmiernie ważny aspekt to dostęp do skrytki. Obecnie nowoczesne skarbce na świecie oferują Klientom dostęp do skarbca 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jest to bardzo istotne szczególnie w okresach niepewności oraz sytuacjach kryzysowych. Doskonałym przykładem może być tutaj koronawirus i ograniczenia spowodowane pandemią. W takich sytuacjach klienci powinni mieć dostęp do skrytki w sposób nieograniczony i bezpieczny. Część klientów wie, że skrytka bankowa w takich sytuacjach ma zazwyczaj ograniczoną dostępność a pracownicy banku umawiają wizyty w skarbcu z dużym wyprzedzeniem.


Polisy ubezpieczeniowe - dodatkowa ochrona

Równie istotny element to polisy ubezpieczeniowe operatora, czyli jak ubezpieczona jest nasza skrytka oraz działalność operatora skarbcowego i sam obiekt skarbcowy. W porównaniu do skrytki bankowej należy pamiętać, że skrytki bankowe oraz skarbce bankowe zazwyczaj nie były ubezpieczone i nie podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Operator prywatny w przypadku certyfikowanego skarbca ma możliwość ubezpieczenia indywidualnego każdej skrytki bez ujawniania jej zawartości do określonego limitu. W Europie Zachodniej są to limity nawet powyżej 1 mln zł na skrytkę, w Polsce obecnie najwyższy limit to 500 tys. zł oferowany przez Safebox24 dla poszczególnej skrytki. Dodatkowo warto zapytać czy operator posiada polisę OC oraz polisę majątkową zabezpieczającą sam obiekt. Tego typu polisy zwiększają odpowiedzialność operatora i wpływają na bezpieczeństwo naszej skrytki.


Więcej na temat naszej polisy ubezpieczeniowej w odrębnym artykule na blogu:


Co można przechowywać w skrytce sejfowej?

Najemcy skrytek sejfowych powinni pamiętać, że jest kilka ograniczeń dotyczących przechowywania rzeczy. Ograniczenia są zazwyczaj szczegółowo opisane w regulaminach operatorów i dotyczą rzeczy i przedmiotów mogących wpływać na bezpieczeństwo skarbca i innych skrytek - skrytka to nie miejsce na przechowywanie materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, narkotyków, płynów, żywności czy rzeczy pochodzące z przestępstwa. Klienci banku przyzwyczaili się, że do skrytki bankowej nie można deponować gotówki. Inaczej sytuacja ma się w skarbcach prywatnych - w większości z nich można przechowywać gotówkę i wartości pieniężne. Część skarbców, w tym Safebox24, umożliwia również depozyt broni zarówno użytkowej jaki kolekcjonerskiej. Należy przy tym pamiętać, aby broń deponować bez amunicji.


Ile kosztuje wynajęcie skrytki?

Ceny wynajmu skrytki sejfowej zależą zazwyczaj od wielkości skrytki, okresu najmu oraz warunków ubezpieczenia. Wynajem skrytki bankowej to koszt nawet powyżej 1800,00 złotych rocznie za najmniejszą skrytkę. Skrytka u niezależnego operatora to koszt około 1000 złotych rocznie za skrytkę formatu A4, czyli relatywnie dużą i praktyczną. Bezpieczne skrytki depozytowe 24/7, czyli usługa oferowana przez Safebox24, wyceniona jest od około 1000 zł rocznie ale skrytkę można wynająć również na jeden miesiąc już za około 100 zł.


Skrytka Safebox24 - bezpieczne wakacje

Okres wakacyjny jest czasem wypoczynku i powinien być czasem spokoju. Jeśli planują Państwo bezpieczne wakacje to warto rozważyć zdeponowanie najważniejszych rzeczy poza domem lub mieszkaniem. Procedura wynajęcia skrytki depozytowej zajmuje około 30 minut, dostęp do skarbca nadawany jest po podpisaniu umowy a rzeczy możemy zdeponować w dogodnym dla nas momencie. Wszystkie szczegóły dotyczące rozmiarów skrytek, okresów najmu, cen oraz ubezpieczenia znajdą Państwo na naszej stronie www.safebox24.pl. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego, a także wizytę w naszym obiekcie i spotkanie z ekspertem, który opowie jak działa obiekt i chętnie odpowie na wszystkie dodatkowe pytania.


O nas


Safebox24 to największy, niezależny operator skarbcowo-depozytowy w Polsce, oferujący skrytki depozytowe w nowoczesnych, certyfikowanych skarbcach wraz z indywidualnym ubezpieczeniem Lloyd’s Insurance S.A.. Obecnie Safebox24 oferuje usługi w skarbcach w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu i Łodzi, a już wkrótce w Trójmieście i Katowicach. Dodatkowo oferujemy możliwość depozytu w skarbcu Safebox24 w Zurichu, Szwajcarii.


Nasze usługi skarbcowo-depozytowe są dodatkowo uzupełnione o ofertę Mennica.Online, nowoczesnego dealera złota i innych metali szlachetnych w postaci sztabek oraz monet inwestycyjnych. Oferujemy sprzedaż i dostawę metali szlachetnych na terenie całej Polski.


Więcej informacji o nas i oferowanych usługach znajdą Państwo na stronach www.safebox24.pl, safebox24.com  oraz www.mennica.online.

Comentarios


bottom of page